Τετάρτη 8 Μαρτίου 2017

Πατέρας και γιός θριάμβευσαν στο Karate Open στο Βερολίνο!

Με δύο αθλητές, που μάλιστα ήταν πατέρας και γιος, εκπροσωπήθηκε επιτυχημένα η Ακαδημία Καράτε Χίου στο Διεθνές Τουρνουά ΟΠΕΝ που έγινε στο Βερολίνο. Ο Ματθαίος Τσίλης κατέκτησε δύο χρυσά μετάλλια στο ΚΑΤΑ στις κατηγορίες U14 και U16 ετών ενώ ο πατέρας του Γιώργος Τσίλης πήρε το χρυσό μετάλλιο και την 1η θέση στην κατηγορία +40 ετών στο KUMITE. Η Ακαδημία Καράτε Χίου κατετάγη στην 11η θέση ανάμεσα σε 77 συλλόγους από 11 χώρες που πήραν μέρος στο διεθνές τουρνουά που φιλοξενήθηκε στη γερμανική πρωτεύουσα. Μάλιστα ο χιώτικος σύλλογος έχει πάρει 19 μετάλλια στην ιστορία του σε διεθνείς αγώνες που έχουν συμμετάσχει αθλητές του.
«Μετά την κατάκτηση των 72 μεταλλίων στο Πανελλήνιο Κύπελλο Σότοκαν, πήραμε 3 χρυσά μετάλλια στη Γερμανία, είμαστε πολύ περήφανοι καθώς η δουλειά μας και οι πολλές ώρες προπόνησης αποδίδουν καρπούς, κατακτώντας συνεχώς πανελλήνιες και διεθνείς διακρίσεις», δήλωσε ο προπονητής του Chios Karate Academy, Γιάννης Τσαρούχας.πηγη:alithia.gr